پک های آموزشی

تعیین میزان نمره خاکستر در قند و شکر به روش هدایت سنج

تعیین میزان نمره خاکستر در قند و شکر به روش هدایت سنج

 

قند فرآورده خوراکی است که ازپخت دوباره شکر سفیدکه با بهره گیری از بخار و خلا حاصل می شود. خاکستر در قند و شکر به مواد معدنی محلول در آب گفته می شود که همراه کریستال شکر است و به روش دستگاه هدایت سنج اندازه گیری می شود. این مواد معدنی می تواند ش犀利士
امل عناصری مانند سدیم- پتاسیم- منیزیم-منگنز-کلسیم-آهن-گوگرد-فسفر- کلر و مقدار جزیی مس- کبالت- روی – آلومینیوم- فلزات وشبه فلزات به صورت املاح کربنات- سولفات-فسفات کلروردر مواد غذایی می باشد که در اثر سوزانده شدن در دماهای بالا از بین نمی روند. هر کدام از املاح دارای مقدار مجازمصرف روزانه هستند- در صورتی از مقدار مجاز تعیین شده بیشتر باشد باعث مشکلات جسمی خواهد شد.

اندازه-گیری-نمره-خاکسترمقدمه

طرز تهیه محلول ها

روش کار

آماده سازی نمونه

محاسبات

منابع

یکی از عوامل مهم در کنترل کیفیت این ماده غذایی استراتژیک کنترل میزان خاکستر است.

کیفیت مواد اولیه مصرفی‌-تجهیزات وفناوری مورد استفاده- تخصص و مهارت کارکنان شاغل در خط تولید از موارد مهم تاثیر گذاربر کیفیت محصول نهایی در کارخانه های مواد غذایی است.

آب وشکر دو ماده اولیه اساسی در تولید قند هستند و کاتیونهای فلزی موجود در آنها بطور مستقیم بر افزایش خاکستر قند موثر است. روشهای مختلفی مانند فیلتر کردن- اسمز معکوس-سختی گیر الکترنیکی و استفاده ازمواد شیمیایی- رزین های تبادل یون و نیروی مغناطیسی یا ترکیبی از این روشها برای کاهش سختی آب و کم کردن کاتیونهای فلزی مورد استفاده قرار می گیرند.

یونهای کلسیم و سدیم بیشترین سهم را در ایجاد خاکستر دارند. از آنجا که مقدار کمی از کاتیون سدیم از طریق شکر به قند وارد شده است می توان گفت سدیم از منابع دیگری به صورت گسترده به قند وارد می شود. در فرایند تولید قند به روش پخت در خلا- شستشو و احیا رزینهای رنگبر وسختی گیر به صورت مرتب توسط محلول سود و کلرید سدیم انجام می گیرد ودر صورت شستشو و احیای غیرصحیح رزینها‌‌‌‌ مقدار زیادی کاتیون سدیم به چرخه تولید وارد می شود. ناخالصی های یونی به ویژه سدیم علاوه بر بالابردن مقدار خاکستر قند مانع شکل گیری کریستالهای قند می شود.

 

هر چه غلظت این یونها بالاتر باشد کریستالیزاسیون کمترشده و پساب بیشتری تولید می شود. تولید پساب علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست سبب ایجاد مشکلات گسترده ای در چرخه تولید می شود. پساب به صورت چرخشی به سیستم باز گردانده می شود و به این صورت سرشار از انواع کاتیونها می شود.

رافينومتر:

دستگاهي است كه با بهره گيري از آن هدايت الكتريكي مواد معدني در يك محلول اندازه گيري مي شود و مخصوص شكر سفيد مي باشد.

خاكستر سنج

دستگاهي است كه با بهره گيري از آن مستقيمأ درصد مواد معدني در يك محلول اندازه گيري مي شود.

هدايت الكتريكي :

عبارت است از انتقال بار الكتريكي كه توسط الكترون هاي آزاد انجام شده باشند كه واحد آن زيمنس مي باشد.

روش کار

ﺛﺎﺑﺖ ﺳﻞ ﻳﻚ  ﺳﻞ ﻫﺪاﻳﺘﻲ

ﻋﺒﺎرﺗﺴﺖ از ﻧﺴﺒﺖ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺑﻴﻦ اﻟﻜﺘﺮودﻫﺎ به ﺳﻄﺢ آﻧﻬﺎ، ﺑﺮ ﺣﺴﺐ cm

ﺑﻴﺎن ﻣﻲ ﺷﻮد. از آﻧﺠﺎ ﻛﻪ اﻳﻦ اﺑﻌﺎد ﺛﺎﺑﺖ ﻫﺴﺘﻨﺪ اﻣﺎ از  ﻳﻚ ﺳﻞ ﺑﻪ ﺳﻞ دﻳﮕﺮ ﻣﺘﻔﺎوت اﺳﺖ ،ﻟﺬاﺑﺎﻳﺪ ﺛﺎﺑﺖ ﻫﺮ ﺳﻞ را ﺗﻌﻴﻴﻦ، وﺑﻄﻮر ﻣﻨﻈﻢ آﻧﺮا ﻛﻨﺘﺮل ﻛﺮد.  ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﻣﺤﻠﻮل اﺳﺘﺎﻧﺪاردي ﻛﻪ ﻫﺪاﻳﺖ ﻣﺸﺨﺺ دارد سل کالیبره می شود وثابت سل این محلول(26/6 μS/cm )  با عدد خوانده شده هدایت آب در دمای 20 درجه سلسیوس افزایش می یابد. برای تعیین آن باید هدایت آب مقطر باید تعیین شود.

هدایت آب عبارتند از:

ثابت سل(اعلام شده توسط شرکت سازنده) ضربدر هدایت خوانده  شده آب در دمای 20 درجه سلسیوس

وبسیاری از موارد دیگر که جهت اطلاعات بیشتر میتوانید وارد فروشگاه سایت کارآفرین نوین  بشید و پک تعیین میزان نمره خاکستر در قند و شکر به روش هدایت سنج را دانلود کنید

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *