10 مواد خوراکی پروبیوتیک

10 مواد خوراکی پروبیوتیک

 مواد خوراکی پروبیوتیک

 

پروبیوتیک ها به تعادل باکتری های دوستانه در سیستم هضم کمک می کنند.

پروبیوتیک ها شامل باکتری های “خوب” هستند. اینها میکروارگانیسم های زنده هستند که می توانند هنگام مصرف فواید سلامتی داشته باشند. تصور می شود این مزایا ناشی از توانایی پروبیوتیک ها در بازگرداندن تعادل طبیعی باکتری های روده است.

عدم تعادل به این معنی است که باکتری های بد بسیار زیادی وجود دارند و باکتری های خوب کافی نیستند. این ممکن است به دلیل بیماری ، داروهایی مانند آنتی بیوتیک ، رژیم غذایی نامناسب و موارد دیگر اتفاق بیفتد.پیامدها می توانند شامل مشکلات گوارشی ، آلرژی ، مشکلات بهداشت روان ، کاهش افسردگی و ارتقا تندرستی و سلامت قلب،چاقی و موارد دیگر باشند.

پروبیوتیک ها معمولاً در غذاهای تخمیر شده یافت می شوند یا به عنوان مکمل مصرف می شوند. علاوه بر این ، به نظر می رسد که آنها برای اکثر افراد ایمن هستند.

پروبیوتیک ها می توانند به پیشگیری و درمان اسهال کمک کنند.پروبیوتیک ها به دلیل توانایی جلوگیری از اسهال یا کاهش شدت آن به طور گسترده ای شناخته شده اند.اسهال یک عارضه جانبی رایج در مصرف آنتی بیوتیک است. این اتفاق می افتد زیرا آنتی بیوتیک ها می توانند تعادل باکتری های خوب و بد روده را تحت تأثیر منفی قرار دهند.چندین مطالعه نشان می دهد که استفاده از پروبیوتیک با کاهش خطر اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک همراه است. پروبیوتیک ها همچنین می توانند به اشکال دیگر اسهال که با آنتی بیوتیک ارتباط ندارند کمک کنند.

 مکمل های پروبیوتیک برخی از شرایط بهداشت روان را بهبود می بخشند.سلامت روده به خلق و خو و سلامت روانی مرتبط می دانند. مصرف مکمل های پروبیوتیک به مدت 8 هفته باعث کاهش سطح افسردگی و کاهش سطح پروتئین واکنش پذیر C (نشانگر التهاب) و هورمون هایی مانند انسولین ، در مقایسه با افرادی که پروبیوتیک مصرف نکرده اند.

برخی از سویه های پروبیوتیک می توانند به سلامت قلب شما کمک کنند. پروبیوتیک ها ممکن است با کاهش کلسترول و فشار خون به سلامت قلب شما کمک کنند.

برخی از باکتریه威而鋼
ای تولید کننده اسید لاکتیک ممکن است با تجزیه صفرا در روده ، کلسترول را کاهش دهند. صفرا ، مایعی که به طور طبیعی بیشتر از کلسترول ساخته می شود ، به هضم غذا کمک می کند.

با تجزیه صفرا ، پروبیوتیک ها می توانند مانع از جذب مجدد آن در روده شوند ، جایی که می تواند به عنوان کلسترول وارد خون شود

 پروبیوتیک ها می توانند از بروز برخی آلرژی ها و اگزما بکاهند.برخی از سویه های پروبیوتیک ممکن است از شدت اگزما در کودکان و نوزادان بکاهند. زنانی  که در دوران بارداری پروبیوتیک مصرف می کنند  کودکانشان 83٪ کمتر در معرض ابتلا به اگزما در دو سال اول زندگی بودند.

پروبیوتیک ها ممکن است به سیستم ایمنی بدن شما کمک کرده و از رشد باکتری های مضر روده جلوگیری کنند. همچنین نشان داده شده است که برخی از پروبیوتیک ها باعث تولید آنتی بادی های طبیعی در بدن می شوند

 پروبیوتیک Lactobacillus crispatus همچنین نشان داده است که خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراری (UTIs) را در زنان 50٪ کاهش می دهد.

پروبیوتیک ها همچنین ممکن است به شما کمک کنند تا برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید ، کالری بیشتری بسوزانید و چربی کمتری ذخیره کنید. این امر تا حدی به دلیل افزایش سطح برخی از هورمونها مانند GLP ایجاد می شود.

همچنین ممکن است مستقیماً به کاهش وزن کمک کنند. در یک مطالعه ، زنان رژیم لاغری که به مدت 3 ماه از لاکتوباسیلوس رامنوسوس استفاده می کردند 50٪ بیشتر از زنانی که پروبیوتیک مصرف نکردند وزن کم کردند

با این حال ، مهم است که آگاه باشید که همه پروبیوتیک ها به کاهش وزن کمک نمی کنند.

 

در اینجا لیستی از 10 ماده غذایی پروبیوتیک وجود دارد که بسیار سالم هستند.

1.ماست

ماست یکی از بهترین منابع پروبیوتیک است که باکتری های دوستانه ای هستند که می توانند سلامتی شما را بهبود ببخشند. این ماده از شیر ساخته شده است که توسط باکتریهای دوستانه ، عمدتا باکتریهای اسید لاکتیک و بیفیدوباکتریها تخمیر شده است.

خوردن ماست با بسیاری از مزایای سلامتی از جمله بهبود سلامت استخوان همراه است. همچنین برای افرادی که فشار خون بالا دارند مفید است.

در کودکان، ماست ممکن است به کاهش اسهال ناشی از آنتی بیوتیک کمک کند. حتی می تواند به تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر کمک کند. علاوه بر این ، ماست ممکن است برای افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند مناسب باشد. این به این دلیل است که باکتری ها مقداری از لاکتوز را به اسید لاکتیک تبدیل می کنند ، به همین دلیل طعم ترشی ماست است.

 با این حال ، به خاطر داشته باشید که همه ماست ها حاوی پروبیوتیک های زنده نیستند. در بعضی موارد ، باکتریهای زنده در طی فرآیند از بین رفته اند. به همین دلیل ، اطمینان حاصل کنید که ماستی با فرهنگ های فعال یا زنده انتخاب کنید.

همچنین ، اطمینان حاصل کنید که همیشه قبل از خرید ماست ، برچسب روی آن را بخوانید. حتی اگر برچسب کم چرب یا فاقد چربی باشد ، باز هم ممکن است با مقادیر زیادی شکر اضافه شده همراه باشد.

2.کفیر

کفیر یک نوشیدنی شیر پروبیوتیک تخمیر شده است. این ماده با افزودن دانه های کفیر به شیر گاو یا بز ساخته می شود.

دانه های کفیر غلات نیستند ، بلکه باکتری های اسید لاکتیک و مخمر هستند که کمی شبیه گل کلم هستند.

گفته می شود کلمه کفیر از کلمه ترکی keyif آمده است که به معنی “احساس خوب” بعد از غذا خوردن است. در واقع ، کفیر با مزایای مختلف سلامتی مرتبط است.

این ممکن است باعث بهبود سلامت استخوان ، کمک به برخی از مشکلات گوارشی و محافظت در برابر عفونت شود. در حالی که ماست احتمالاً بهترین غذای شناخته شده پروبیوتیک در رژیم غذایی است ، کفیر در واقع منبع بهتری است. کفیر حاوی چندین سویه اصلی باکتری و مخمر دوستانه است که آن را به یک پروبیوتیک متنوع و قوی تبدیل می کند.

مانند ماست ، کفیر به طور کلی توسط افرادی که تحمل لاکتوز ندارند ، به خوبی تحمل می شود.

3.ترشی کلم ترش

کلم ترش کلم ریز خرد شده ای است که توسط باکتری های اسید لاکتیک تخمیر شده است.

 این یکی از قدیمی ترین غذاهای سنتی است و در بسیاری از کشورها به ویژه در اروپا محبوب است.

ترشی تره اغلب در بالای سوسیس یا کالباس استفاده می شود. طعم ترش و نمکی دارد و می توان آن را برای ماهها در یک ظرف ضد هوای نگهداری کرد.

کلم ترش علاوه بر کیفیت پروبیوتیک ، سرشار از فیبر و همچنین ویتامین های C ، B و K. است. همچنین دارای سدیم زیادی است و حاوی آهن و منگنز است

کلم ترش همچنین حاوی آنتی اکسیدان های لوتئین و زئاگزانتین است که برای سلامت چشم مهم هستند.

اطمینان حاصل کنید که کلم ترش غیر پاستوریزه را انتخاب کنید ، زیرا پاستوریزاسیون باکتریهای زنده و فعال را از بین می برد.

4.تمپه

تمپه یک محصول تخمیر سویا است. این یک شیرینی سفت تشکیل می دهد که طعم آن به صورت مغزدار ، خاکی یا شبیه قارچ توصیف می شود.

 تمپه اصالتاً اندونزیایی است اما به عنوان یک جایگزین گوشت با پروتئین بالا در سراسر جهان محبوب شده است.

روند تخمیر در واقع اثرات شگفت انگیزی بر مشخصات تغذیه ای آن دارد.

 دانه های سویا معمولاً سرشار از اسید فیتیک هستند ، یک ترکیب گیاهی است که جذب مواد معدنی مانند آهن و روی را مختل می کند. با این حال ، تخمیر میزان اسید فیتیک را کاهش می دهد ، که ممکن است باعث افزایش میزان مواد معدنی شود که بدن شما قادر به جذب از درجه حرارت است.

تخمیر همچنین مقداری ویتامین B12 تولید می کند ، ماده مغذی که دانه های سویا فاقد آن هستند. ویتامین B12 عمدتا در غذاهای حیوانی ، مانند گوشت ، ماهی ، لبنیات و تخم مرغ یافت می شود. این باعث می شود که گیاه tempeh یک انتخاب عالی برای گیاهخواران و همچنین هر کسی باشد که به دنبال افزودن یک پروبیوتیک مغذی به رژیم غذایی خود است.

5.کیمچی

کیمچی یک غذای کناری کره ای تخمیر شده و تند است.کلم معمولاً ماده اصلی است ، اما می توان آن را از سبزیجات دیگر نیز تهیه کرد.کیمچی با ترکیبی از ادویه ها مانند شکر، فلفل قرمز ، سیر ، زنجبیل ، پیازچه و نمک طعم دار شده است.

 کیمچی حاوی باکتری های اسید لاکتیک Lactobacillus kimchii ، و همچنین سایر باکتری های اسید لاکتیک است که ممکن است برای سلامت دستگاه گوارش مفید باشد.

کیمچی ساخته شده از کلم سرشار از برخی ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین K ، ریبوفلاوین (ویتامین B2) و آهن است.

6.کامبوچا

کامبوچا یک نوشیدنی تخمیر شده چای سیاه یا سبز است. این چای محبوب توسط یک کلنی دوستانه از باکتری ها و مخمر تخمیر می شود. در بسیاری از نقاط جهان ، به ویژه آسیا مصرف می شود.

 ادعاهایی درباره تأثیرات احتمالی کامبوچا بر سلامتی فراوان است.با این حال ، شواهد با کیفیت بالا در مورد کومبوچا وجود ندارد.

با این حال ، از آنجا که کومبوچا با باکتری ها و مخمر تخمیر می شود ، احتمالاً دارای خواص سلامتی مرتبط با خواص پروبیوتیک آن است.

7.خیارشور

خیار شور (که به آن قره قارچ نیز گفته می شود) خیارهایی است که در محلول نمک و آب ترشی گرفته شده است.

 آنها را با استفاده از باکتریهای اسید لاکتیک که به طور طبیعی موجود هستند. برای مدتی تخمیر می گذارند. این روند باعث ترش شدن آنها می شود.

خیار ترشی منبع خوبی از باکتری های پروبیوتیک سالم است که ممکن است سلامت دستگاه گوارش را بهبود بخشد.

 کالری کمی دارند و منبع خوبی از ویتامین K ، ماده مغذی ضروری برای لخته شدن خون هستند. به خاطر داشته باشید که ترشی ها نیز دارای مقادیر زیادی سدیم هستند.

توجه به این نکته مهم است که ترشی که با سرکه درست می شود فاقد پروبیوتیک زنده است.

8.دوغ سنتی

اصطلاح دوغ در واقع به طیف وسیعی از نوشیدنی های لبنی تخمیر شده اشاره دارد.

دوغ چربی و کالری کمی دارد اما حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی مهم مانند ویتامین B12 ، ریبوفلاوین ، کلسیم و فسفر است.

9.ناتو

ناتو یکی دیگر از محصولات تخمیر سویا است ، مانند تمپه و میسو.

این ماده حاوی یک سویه باکتریایی به نام Bacillus subtilis است.

 ناتو یکی از مواد اصلی آشپزخانه های ژاپنی است. این ماده معمولاً با برنج مخلوط شده و به همراه صبحانه سرو می شود.

 دارای بوی مشخص ، بافت لزج و عطر و طعم قوی است. ناتو سرشار از پروتئین و ویتامین K2 است که برای سلامت استخوان و قلب و عروق مهم است.

یک مطالعه در مردان پیر ژاپنی نشان داد که مصرف ناتو به طور منظم با تراکم مواد معدنی استخوان بالاتر است. این امر به میزان بالای ویتامین K2 موجود در natto نسبت داده می شود.

مطالعات دیگر نشان می دهد که ناتو ممکن است به جلوگیری از پوکی استخوان در زنان کمک کند.

10.برخی از انواع پنیر

اگرچه اکثر انواع پنیرها تخمیر می شوند ، اما به این معنی نیست که همه آنها حاوی پروبیوتیک هستند.

 باکتری های خوب از روند پیری در برخی از پنیرها ، از جمله گودا ، موزارلا ، چدار و پنیر خامه ای جان سالم به در می برند.

پنیر بسیار مغذی و منبع پروتئینی بسیار خوبی است. همچنین سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مهم از جمله کلسیم ، ویتامین B12 ، فسفر و سلنیوم است.مصرف متوسط ​​محصولات لبنی مانند پنیر حتی ممکن است خطر بیماری قلبی و پوکی استخوان را کاهش دهد.

 مطالعات بیشتر نشان می دهد که تعادل یا عدم تعادل باکتری ها در سیستم گوارشی شما با سلامت کلی و بیماری ارتباط دارد.

 پروبیوتیک ها تعادل سالم باکتری های روده را تقویت می کنند و با طیف گسترده ای از مزایای سلامتی مرتبط هستند.

اینها شامل مزایایی برای کاهش وزن ، سلامت دستگاه گوارش ، عملکرد سیستم ایمنی بدن و موارد دیگر است

این یک مرور کلی از مزایای اصلی سلامتی مرتبط با پروبیوتیک ها است.

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید یا از طریق آدرس اینستاگرامی در ارتباط باشید

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *