15ماده غذایی که از بروز سرطان جلوگیری می کند

15ماده غذایی که از بروز سرطان جلوگیری می کند

15ماده غذایی که به آسانی یافت می شوند وموجب جلوگیری از بروز سرطان می شوند

برخی از غذاها خاصیت مبارزه با سرطان را نشان می دهند ،تحقیقات نشان می دهد که یک رژیم غذایی سالم و پر از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ ،باعث جلوگیری ازبیماری قلبی ، دیابت و سرطان می شوند .

در سال های اخیر یک بررسی جامع از هزاران مطالعه در مورد رژیم غذایی ، فعالیت بدنی برای صندوق تحقیقات جهانی سرطان و موسسه تحقیقات سرطان آمریکاانجام شده است که این تحقیقات به فواید خوردن بیشتر غذاهای منشا گیاهی اشاره داشت است. غذاهایی مانند کلم بروکلی ، انواع توت ها ، سیر ودیگر گیاهان، قوی ترین پیوندها را در پیشگیری از سرطان نشان دادند.

این گیاهان کم کالری وکم چربی هستند و دارای مواد شیمیایی مفید و آنتی اکسیدانی می باشند که می توانند به شما در کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند.

تاثیرآنتی اکسیدان ها ، مواد شیمیایی مفید برسرطان

شما در مورد آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C ، لیکوپن و بتاکاروتن که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارد ، شنیده اید. مطالعات نشان می دهد افرادی که وعده های غذایی غنی از میوه و سبزیجات می خورند کمتر در معرض خطر سرطان قرار دارند. به نظر می رسد انواع مواد شیمیایی از گیاهان معروف به مواد شیمیایی مفید از سلولها در برابر ترکیبات مضر موجود در مواد غذایی و محیط محافظت می کند و همچنین از آسیب سلولی و جهش جلوگیری می کند. دانشکده بهداشت عمومی و دانشکده پزشکی ، مطالعاتی را درباره یک رژیم غذایی که می تواند سرطان را از بدن شما دفع کند را انجام داده اند،آنها در این تحقیق بیان کرده اند که هرچقدر از رژیم غذایی که حاوی  میوه و سبزیجات ، و همچنین غلات سبوس دار و گوشت بدون چربی یا ماهی استفاده شود میزان ابتلا به سرطان کاهش می یابد.

یکی دیگر از عوامل پیشگیری از سرطان کاهش وزن است. اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به سرطان مری، سرطان پستان یائسه ، سرطان روده بزرگ، سرطان آندومتر ، سرطان تخمدان و دیگران را افزایش می دهد.

 

15 ماده خوراکی که مانع بروز سرطان می شود

1.سیر

کسی فکر کرده بو کردن سیر برای شما چقدر مفید باشد؟ همین ترکیبات گوگردی که باعث ایجاد بوی سیر می شوند ، ممکن است از ایجاد مواد سرطانی در بدن شما جلوگیری کرده ، سرعت ترمیم DNA را افزایش داده و سلول های سرطانی را از بین ببرند.

سیر با باکتری ها ، از جمله H.pylori (نوعی زخم و سرطان معده وصل می شود) می جنگد و تحقیقات نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان های معده ، روده بزرگ ، مری ، لوزالمعده و پستان را کاهش می دهد. برای اینکه بیشترین سود را ببرید ، سیرها را پوست بگیرید و خرد کنید و بگذارید 15 تا 20 دقیقه قبل از پخت و پز بمانند. کالین دویل ، مدیر عامل تغذیه و فعالیت های بدنی در انجمن سرطان آمریکا می گوید ، این ماده آنزیم ها را فعال کرده و ترکیبات حاوی گوگرد را که بیشترین اثر محافظتی را دارند ، آزاد می کند.

سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که بزرگسالان تقریباً یک حبه سیر برای تقویت سلامتی روزانه مصرف کنند.

برخی تحقیقات نشان می دهد که سیر نیروگاه اصلی خانواده آلیوم است ، اما پیاز ، تره ، پیازچه و پیازچه نیز ممکن است در برابر سرطان معده محافظت کنند.

2.کلم بروکلی

کلم بروکلی و سایر سبزیجات چلیپایی مانند کلم ، کلم پیچ و گل کلم حاوی مواد شیمیایی گیاهی به نام گلوکوزینولات هستند که آنزیم های محافظتی تولید می کنند که با جویدن سبزیجات خام ترشح می شوند و دیواره سلول را پاره می کنند.

بدن ما  آنزیم های را در روده را تولید می کند که وقتی کلم بروکلی خام یا پخته از آن عبور می کند ، آنزیم ها فعال می شوند.یکی از محافظ ترین آنزیم ها سولفورافان است. محققانی که سولفورافان را در کلم بروکلی و کلم بروکلی مطالعه می کند ، می گوید: کلم بروکلی بهترین منبع برای این ترکیب خاص است.این دانشمندان در حال تحقیق هستند که چگونه سولفورافان ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد طبق بررسی صدها مطالعه بالینی انجام شده برای صندوق تحقیقات جهانی سرطان ، کلم بروکلی و دیگر کلم ها بیشترین محافظت را در برابر سرطان های پروستات ، ریه ، روده بزرگ ، پستان ، مثانه ، کبد ، گردن ، سر ، دهان ، مری و معده دارند. 

3.گوجه فرنگی

رنگ قرمز موجود در گوجه فرنگی سلاحی بالقوه در برابر سرطان پروستات و بیماری های قلبی می باشد. این رنگ قرمز از یک ماده شیمیایی به نام لیکوپن ، یک آنتی اکسیدان قوی ، ناشی می شود که بیشترین تمرکز را در گوجه فرنگی دارد. چندین مطالعه نشان می دهد که یک رژیم غذایی غنی از لیکوپن با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ارتباط دارد.

در آزمایش های آزمایشگاهی ، لیکوپن رشد سایر سلول های سرطانی را متوقف کرده است ، از جمله پستان ، ریه و آندومتر (در پوشش رحم). محققان حدس می زنند که لیکوپن با تقویت سیستم ایمنی بدن از سلول ها در برابر آسیب هایی که منجر به سرطان می شوند محافظت می کند. طبق گفته انستیتوی تحقیقات سرطان آمریکا ، آنها مشکوک به این هستند که لیکوپن با دخالت در رشد غیرطبیعی سلول ، رشد تومورها را متوقف می کند.

برای بهره مندی بیشتر از لیکوپن ، گوجه فرنگی پخته یا فرآوری شده از جمله آب گوجه فرنگی و سس مصرف کنید. پردازش باعث می شود ترکیبات مبارزه کننده با سرطان در دسترس بدن شما قرار بگیرند زیرا گرما دیواره سلولهای گیاه را می شکند. و قرار دادن گوجه فرنگی فرآوری شده در غذاهایی با روغن مانند پیتزا و ماکارونی با سس باعث افزایش لیکوپن می شود.

4.توت فرنگی

توت ها افتخارات مبارزه با بیماری را جمع می کنند تحقیقات نشان می هد توت فرنگی به محافظت احتمالی در برابر بیماری های قلبی و کاهش حافظه و همچنین سرطان کمک می کند. در مطالعه اخیرنشان داده شده است که ، عصاره توت رشد سلولهای سرطانی را کند می کند. به طور خاص ، عصاره های توت فرنگی و تمشک سیاه بیشترین تأثیر را بر سلول های سرطانی روده بزرگ داشتند.

توت فرنگی و تمشک سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و اسید الاژیک است. در آزمایش های آزمایشگاهی ، به نظر می رسد اسید الاژیک دارای خاصیت ضد سرطانی است که آنزیم ها را از بین می برد و باعث از بین رفتن مواد سرطانی و رشد تومورها می شود. آنها همچنین حاوی فلاونوئیدها هستند ، که آنزیمی را که به DNA آسیب می رساند و با سرطان ریه در ارتباط است سرکوب می کند. انواع دیگر توت ها ، همه غنی از فلاونوئیدها ، نیز لایق وجود یک صفحه در بشقاب شما هستند: توت سیاه ، بلوبری، قره قاط،زغال اخته مملو از آنتوسیانین است که التهاب را کاهش می دهد و یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان ها است.

طبق بررسی صدها مطالعه بالینی انجام شده برای سرطان جهانی صندوق تحقیقات و انستیتوی تحقیقات سرطان آمریکا، خوردن میوه ها (از جمله توت ها) و سبزیجات احتمالاً خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد و می تواند از سرطان دهان ، گلو ، حنجره ، مری ، معده ، لوزالمعده و پروستات جلوگیری کند.

5.هویج

هویج یکی از ساده ترین سبزیجات برای مصرف است ، که دارای مواد مغذی ضد بیماری است. این سبزی حاوی مقدار زیادی  بتاکاروتن می باشد ، به گفته دانشمندان آنتی اکسیدان موجود در هویج ممکن است از غشای سلول در برابر آسیب سم محافظت کرده و رشد سلول های سرطانی را کند کند. همچنین هویج دارای ویتامین ها و مواد شیمیایی مفید  دیگری می باشد که ممکن است از سرطان های پستان ، دهان ، حلق ، حنجره ، مری و معده محافظت کند.

برخی مطالعات نشان می دهد هویج در برابر سرطان دهانه رحم محافظت می کند ، شاید به این دلیل که آنتی اکسیدان هایی را تأمین می کند که می توانند با HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ، عامل اصلی سرطان دهانه رحم مبارزه کنند. به علاوه ، هویج حاوی فالکارینول ، یک آفت کش طبیعی است که ممکن است اثرات ضد التهابی داشته باشد.

دانشمندان در انگلیس دریافتند که موشهایی که به آنها فالکارینول داده می شود کمتر در معرض تومورهای سرطانی هستند. بر اساس گزارشی در مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی ، هویج پخته شده آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به ماده خام تأمین می کند. اگر در حال پخت هویج هستید ، آنها را هنگام بخار پز یا جوشاندن کامل بگذارید و پس از پایان آنها را برش دهید. که باعث کاهش اتلاف مواد مغذی از جمله فالکارینول می شود و طعم شیرین تری به آنها می بخشد

6.اسفناج

شاید شنیده باشید که لوتئین ، یک آنتی اکسیدان ، برای چشم شما مفید است. تحقیقات به هیچ وجه تأیید نشده است ، اما ممکن است در محافظت در برابر سرطان نیز نقش داشته باشد.

اسفناج سرشار از لوتئین و زاگزانتین است ، کاروتنوئیدها که مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد را از بدن شما قبل از آسیب رساندن به آن پاک می کنند. آنها در اسفناج و سایر سبزیجات برگ سبز تیره یافت می شوند و برخی مطالعات نشان می دهد که می توانند از سرطان دهان ، مری و معده محافظت کنند. یک مطالعه NIH / AARP روی بیش از 490،000 نفر نشان داد کسانی که اسفناج بیشتری مصرف می کنند کمتر به سرطان مری مبتلا می شوند. برخی مطالعات نشان می دهد که کاروتنوئیدهای موجود در اسفناج و سایر مواد غذایی خطر سرطان تخمدان ، آندومتر ، ریه و روده بزرگ را نیز کاهش می دهد.

به عقیده محققان فولات و فیبر موجود در اسفناج، ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش دهد و در هر برگ سبز تیره نیروگاه تغذیه ای دارید. فولات به بدن شما کمک می کند سلول های جدید تولید کند و DNA را ترمیم کند و به ویژه برای زنان در سنین باروری بسیار مهم است زیرا می تواند از نقص لوله عصبی در جنین در حال رشد جلوگیری کند. بیشترین مقدار لوتئین را از اسفناج خام یا کمی پخته شده دریافت خواهید کرد.به گفته محققان “از بین سبزیجات برگ دار ، اسفناج یکی از مواد مغذی بسیار مغذی است.”

7.غلات کامل

نان سفید خفیف از نظر طعم و مزه نمی تواند با گندم کامل دلچسب رقابت کند. شاید شما در مورد دستورالعمل های اصلاح شده تغذیه ای فدرال شنیده اید که توصیه می کند نیمی از غلات مصرفی شما  برنج ، غلات و حتی چیپس  باید کامل باشد.غلات کامل فیبر زیادی را تحویل می دهند ، که این امرباعث کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود، غلات کامل حاوی مواد دیگری هستند که ممکن است با سرطان مقابله کنند ، از جمله لیگنان ها که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و ساپونین ها که می توانند سلول های سرطانی را از تکثیر جلوگیری کنند. به دنبال نان با برچسب “100٪ گندم کامل” باشید که احتمالاً حاوی دانه های تصفیه شده است. حتی برای لیگنان بیشتر، یک نان گندم کامل که با کتان یا دانه کنجد پاشیده شده را انتخاب کنید. 

8.لوبیا

لوبیا سرشار از فیبر است ، که طبق برخی مطالعات ، ممکن است به محافظت در برابر سرطان روده بزرگ کمک کند.

در یک مطالعه هزار و 905 نفر با سابقه تومورهای روده بزرگ و روده بزرگ بررسی شدند و دریافتند کسانی که لوبیای خشک و پخته شده بیشتری مصرف می کنند احتمال عود تومور را کاهش می دهند.یک مطالعه حیوانی همچنین نشان داد که تغذیه موش ها با لوبیای سیاه یا لوبیای چشم بلبلی و سپس القای سرطان روده بزرگ ، رشد سلول های سرطانی را تا 75 درصد مسدود می کند.

با توجه به این نتایج ، خوردن چند وعده لوبیا در هر هفته ممکن است فیبر دریافتی شما را افزایش دهد و به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند.

9.دارچین

دارچین به دلیل مزایای سلامتی ، از جمله توانایی آن در کاهش قند خون و تسکین التهاب ، بسیار مشهور است.

بعلاوه ، برخی از آزمایشات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که دارچین ممکن است به جلوگیری از گسترش سلولهای سرطانی کمک کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره دارچین قادر به کاهش سلولهای سرطانی و افزایش مرگ آنها است.همچنین روغن دارچین رشد سلولهای سرطانی سر و گردن را سرکوب می کند و همچنین به طور قابل توجهی اندازه تومور را کاهش می دهد.

گنجاندن یک ونیم قاشق چایخوری (2-4 گرم) دارچین در رژیم غذایی در روز ممکن است در پیشگیری از سرطان مفید باشد و همچنین می تواند مزایای دیگری از جمله کاهش قند خون و کاهش التهاب داشته باشد.

 

10.آجیل

تحقیقات نشان داده است که خوردن آجیل ممکن است با کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مرتبط باشد.

به عنوان مثال رژیم های غذایی 19386 نفر را بررسی کرد و دریافت که مصرف روزانه آجیل باعث کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان و موجب جلوگیری از ابتلا به سرطان های روده بزرگ ، لوزالمعده و آندومتر می شود.

11.روغن زیتون

روغن زیتون دارای مزایای سلامتی است ، بنابراین جای تعجب نیست که یکی از مواد اصلی رژیم مدیترانه ای باشد.

روغن زیتون حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان ازجمله پلی‌فنول‌ها و فلاوونوئیدها و همچنین سرشار از ویتامین E, D, C, B2, B1, A و K می باشد که مصرف آن موجب کاهش ابتلا به سرطان می شود.

افرادی که بیشترین مقدارمصرف روغن زیتون را دارند ، کم تر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان و سیستم گوارشی قرار دارند.همچنین مصرف روغن زیتون، میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ را نیز کاهش می دهد.

12.زردچوبه

زردچوبه ادویه ای است که به دلیل خواص تقویت کننده سلامتی بسیار معروف است. کورکومین ، ماده موثره آن ، یک ماده شیمیایی با اثرات ضد التهابی ، آنتی اکسیدانی و حتی ضدسرطانی است.

در یک مطالعه اثرات کورکومین بر روی 44 بیمار مبتلا به ضایعاتی در روده بزرگ که ممکن است سرطانی شده اند ، بررسی شد. پس از 30 روز ، 4 گرم کورکومین روزانه تعداد ضایعات موجود را 40٪ کاهش می دهد.

در این آزمایش، مشخص شد که کورکومین با هدف قرار دادن آنزیمی خاص مربوط به رشد سرطان ، گسترش سلولهای سرطانی روده بزرگ را کاهش می دهد

همچنین  کورکومین موجود در زردچوبه به از بین بردن سلول های سرطانی سر و گردن، ریه، پستان، پروستات کمک می کند.

برای داشتن بهترین نتیجه ، حداقل 1تا 3 قاشق چای خوری (1–3 گرم) زردچوبه آسیاب شده در روز را هدف بگیرید. از آن به عنوان ادویه آسیاب شده برای طعم دادن به غذاها استفاده کنید و آن را با فلفل سیاه جفت کنید تا به جذب آن کمک کند.

13.مرکبات

مرکبات مانند لیمو ، لیموترش ، گریپ فروت و پرتقال سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین c می باشند که خطر کمتری سرطان را به طور چشم گیری کاهش می دهد.

افرادی که مقدار بیشتری مرکبات می خورند کمتر در معرض ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی فوقانی هستند.

مصرف زیاد مرکبات ، یا حداقل سه وعده در هفته ، خطر ابتلا به سرطان معده و لوزالمعده را 28٪ کاهش می دهد.

14.بذر کتان

سرشار از فیبر و همچنین چربی های مفید برای قلب ، بذر کتان می تواند یک افزودنی سالم به رژیم غذایی شما باشد.

بذر کتان به کاهش رشد سرطان و از بین بردن سلول های سرطانی روده بزرگ، پستان، پروستات کمک کند.

توصیه می شود هر روز یک قاشق غذاخوری (10 گرم) بذر کتان آسیاب شده به رژیم غذایی خود اضافه کنید و آن را در اسموتی مخلوط کنید ، یا آن را روی غلات و ماست بپاشید.

15.ماهی چرب

برخی تحقیقات نشان می دهد که گنجاندن چند وعده ماهی در رژیم غذایی شما در هر هفته ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

مصرف بیشتر ماهی با کاهش خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش، روده بزرگ همراه است. به طور خاص ، ماهی های چرب مانند ماهی آزاد ، ماهی خال مخالی و آنچوی حاوی مواد مغذی مهمی مانند ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 هستند که با کاهش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارند.

به عنوان مثال ، اعتقاد بر این است که داشتن مقادیر کافی ویتامین D از سرطان محافظت کرده و خطر ابتلا به آن را کاهش می دهد علاوه بر این ، تصور می شود که اسیدهای چرب امگا 3 از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند.

دو وعده ماهی چرب در هفته برای دریافت دوز دلچسب اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین D و به حداکثر رساندن مزایای بالقوه سلامتی این مواد مغذی در نظر بگیرید.

 

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید یا از طریق آدرس اینستاگرامی در ارتباط باشید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *